FAQ (časté otázky)


Proč se stát přispěvatelem?
Jakmile jednou „prorazíte zeď“ a váš příspěvek bude vybrán ke zveřejnění, povzbudí vás to a změní to váš přístup ke čtení. Přispěvatelé čtou knihy kriticky, již v průběhu čtení vybírají nosné pasáže a v hlavě se jim rýsuje podoba recenze. Zjistíte, že některé knihy se čtou dobře, jsou napínavé, ale velké myšlenky ani nic jiného ke sdílení v nich není. Jiné jsou plné filozofie, zajímavých úvah, ale jako celek jsou pro většinu z nás málo čtivé. Možná proniknete i do strategií autorů, pochopíte jak jsou příběhy stavěny, co je základní myšlenkou díla. Uvidíte, že některými knihami chce autor vyjádřit svůj osobitý postoj ke světu, jiné jsou tu jen proto, aby se dobře prodávaly. Stanete se uvědomělým čtenářem.

Jakým způsobem dostat text z knihy na web kazdydenjednu.cz?
Ideální je, máte-li knihu v elektronické podobě, třeba ve formátu mobi nebo v pdf. Zvolenou pasáž zkopírujte nejdříve do textového editoru, čímž ho zbavíte formátování a překontrolujete jeho soudržnost. Z editoru ho pak zkopírujte do okna pro vkládání příspěvku. Máte-li knihu v podobě papírové, použijete pravděpodobně systém OCR (http://cs.wikipedia.org/wiki/OCR). Praví „gurmáni“ text z knihy prostě přepíší, opět doporučujeme přes textový editor. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, vždy se vyplatí kontrola. Zejména dělení textu na odstavce a přímé řeči, jsou-li nesprávně zaznamenány, čtenáře ruší. Náhled, jak by text vypadal po zveřejnění, se vám ukáže v zobrazovací konzoli.

Jak řešit technické problémy při vkládání textů?
Je vhodnější příspěvek i recenzi nejdříve připravit v textovém editoru a teprve následně je vkopírovat do boxů v přispěvatelském rozhraní. Prvním důvodem je to, že z technických a bezpečnostních důvodů můžete být po určité době z přispěvatelského rozhraní odhlášeni a váš text by se ztratil, což zamrzí. Zadruhé vám každý pokročilejší textový editor odladí chyby, můžete zobrazit skryté znaky, jako jsou mezery, tabulátory, znaky ukončující odstavec a podobně. Je dobré si uvědomit, že programy rozeznávající naskenovaný nebo ofocený text nejsou schopny určit, zda se jedná o konec řádku nebo odstavce a musíte to manuálně napravit dle vzorové podoby textu. Chybně někdy bývají zobrazeny zejména pomlčky (některé jsou dlouhé a jiné krátké) a uvozovky. Pro psaní uvozovek doporučujeme ve Wordu kombinaci SHIFT+ů, program sám správně vloží „uvozovky“ nahoře i dole.

Jak vybrat správnou knihu?
Nic takového jako doporučená kniha u nás není. Náš projekt je o sdílení inspirativních pasáží a ty mohou být v jakémkoliv knižním díle, které vyšlo oficiální cestou. Přidaná hodnota nás přispěvatelů je ve schopnosti analýzy a výběru z mnoha možností. Celý projekt je o hledání zlatých šupinek mezi pískem a "kočičím zlatem".

Podle čeho úryvek vybrat?
Dobrým vodítkem pro výběr té nejlepší pasáže z knihy je vzpomínka. Co vám zůstalo v paměti nějakou dobu po přečtení? Mozek si totiž vybaví většinou jen ty pasáže (pasáž) z celé knihy, které vás nějak emocionálně nebo intelektuálně zasáhly. Zpětně tuto část knihy relativně rychle najdete a vyseknete z ní to nejlepší. Nutné je tedy mít knihu přečtenou. Ti kdo budou vybírat pasáže z neznámých knih, to budou mít v konkurenci těžké.

Jak dlouhý by měl úryvek být?
Ačkoli i krátké věty mohou být velmi přínosné (například různá přísloví a rčení), náš projekt takto míněn není. Chceme si přeci jen dát vzájemně trochu počíst. Nastavili jsme takový rozsah znaků, aby byl pohodlně k přečtení na mobilu či tabletu i za pár stanic hromadnou dopravou.

Jak psát recenze?
Recenze je více o vašem názoru, ne jen popisem toho, o čem kniha je. Recenzi na knihu jako celek píše přispěvatel originálně a výztižně (nejde o recenzi úryvku). Text píše do samostatného boxu, který je k tomu určen. Nemáme zájem o kopírování jiných, již zveřejněných recenzí, to by odporovalo významu subjektivního hodnocení a nepřinášelo čtenářům žádnou novou přidanou hodnotu. Při sdílení odkazu na úryvek (třeba v rámci sociálních sítí) se k recenzi samozřejmě svojí úvahou nebo odlišným názorem na knihu mohou přidat i ostatní uživatelé internetu.

Kam vložit odkaz na wikipedický záznam o spisovateli (autorovi)?
Přispěvatel tuto stránku věci neřeší. Za správnost a funkčnost odkazu zodpovídá provozovatel projektu.

Kdy a kým bude můj příspěvek hodnocen?
Tříčlenná redakční rada čte a hodnotí příspěvky v pořadí, v jakém došly. Vkládáte-li ale více příspěvků najednou, je váš druhý a další příspěvek upozaděn před prvními příspěvky jiných přispěvatelů. Tento přístup je nutný, aby nedošlo k zahlcení "fronty" jedním přispěvatelem.

FAQ – nejčastěji kladené otázky

 

Jakým způsobem dostat text z knihy na web?

Ideální je, máte-li knihu na čtečce (e-book) ve formátu mobi nebo v pdf. Prostým otevřením souboru z počítače (po připojení čtečky) a zkopírováním text vložíte do systému. Máte-li knihu v podobě papírové, použijete pravděpodobně systém OCR (http://cs.wikipedia.org/wiki/OCR). Praví „gurmáni“ text z knihy prostě přepíší. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, vždy se vyplatí kontrola. Zejména dělení textu na odstavce a přímé řeči, jsou-li nesprávně zaznamenány, čtenáře ruší.

Jak vybrat správnou knihu?

Nic takového jako doporučená kniha u nás není. Náš projekt je o sdílení inspirativních pasáží a ty mohou být v jakémkoliv knižním díle, které vyšlo oficiální cestou. Přidaná hodnota nás přispěvatelů je ve schopnosti analýzy a výběru z mnoha možností.

Podle čeho úryvek vybrat?

Dobrým vodítkem pro výběr té nejlepší pasáže z knihy je vzpomínka. Co vám zůstalo v paměti nějakou dobu po přečtení? Mozek si totiž vybaví většinou jen ty pasáže (pasáž) z celé knihy, které vás nějak emocionálně nebo intelektuálně zasáhly. Zpětně tuto část knihy relativně rychle najdete a vyseknete z ní to nejlepší. Nutné je tedy mít knihu přečtenou. Ti kdo budou vybírat pasáže z neznámých knih, to budou mít v konkurenci těžké.

Jak dlouhý by měl úryvek být?

Ačkoli i krátké věty mohou být velmi přínosné (například různá přísloví a rčení), náš projekt takto míněn není. Chceme si přeci jen dát vzájemně trochu počíst. Nastavili jsme pravidlo mezi 500 a 2000 znaky, pohodlně zvládnutelné přečíst na mobilu i za pár stanic hromadnou dopravou.


Každý den jednu